| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $3M | 6.4% | 3.9% |
| Op. Income | -$630.8K | -$782.9K | -$250.8K | 19.4% | -151.6% |
| Gross Margin | 16.4% | 13.9% | 18.8% | 2.6pp | -2.4pp |
| Net Margin | -14.0% | -17.0% | -4.6% | 3.0pp | -9.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.10 | $-0.02 | 27.0% | -215.9% |
| Free Cash Flow | -$521.3K | -$310.2K | -$581.3K | -68.0% | 10.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $524.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $790.9K |
| SG&A Expenses | $790.9K |
| Other Expenses | $364.4K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$630.8K |
| Interest Income | $74.9K |
| Interest Expense | $27.5K |
| Other Income/Expenses | $67.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$563.2K |
| Income Tax Expense | -$117.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$445.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$445.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$445.7K |
| D&A | $160.5K |
| EBIT | -$535.7K |
| EBITDA | -$375.2K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$445.7K |
| Depreciation & Amortization | $160.5K |
| Stock-Based Compensation | $54.0K |
| Deferred Income Tax | -$117.5K |
| Other Non-Cash Items | -$14.1K |
| Change in Working Capital | -$46.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$408.9K |
| Capital Expenditure | -$112.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$62.3K |
| Net Debt Issuance | -$161.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$161.0K |
| FREE CASH FLOW | -$521.3K |
| Net Change in Cash | -$632.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $1M |
| Net Receivables | $13.3K |
| Inventory | $226.2K |
| Other Current Assets | $336.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $671.2K |
| Intangible Assets | $369.0K |
| Long-Term Investments | $928.3K |
| Tax Assets | $323.5K |
| Other Non-Current Assets | $48.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $629.5K |
| Short-Term Debt | $171.8K |
| Deferred Revenue | $23.8K |
| Other Current Liabilities | $17.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $12.5K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | -$357.1K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$493.4K |