| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $73.0K | $132.1K | — | -44.7% | — |
| Op. Income | -$473.1K | -$246.1K | — | -92.3% | — |
| Gross Margin | -173.3% | -31.4% | — | -141.9pp | — |
| Net Margin | 232.3% | -308.3% | — | 540.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.15 | $-0.36 | — | 141.7% | — |
| Free Cash Flow | -$468.8K | $0 | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $73.0K |
| Cost of Revenue | $199.6K |
| GROSS PROFIT | -$126.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $201.0K |
| General & Administrative | $83.9K |
| SG&A Expenses | $284.9K |
| Other Expenses | $61.6K |
| Operating Expenses | $346.5K |
| Cost & Expenses | $546.1K |
| OPERATING INCOME | -$473.1K |
| Interest Income | $3.1K |
| Interest Expense | $214.4K |
| Other Income/Expenses | $642.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $169.6K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $169.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $169.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $169.6K |
| D&A | $161 |
| EBIT | -$473.1K |
| EBITDA | -$472.9K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $169.6K |
| Depreciation & Amortization | $161 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$637.1K |
| Change in Working Capital | $68.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$398.8K |
| Capital Expenditure | -$70.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$66.4K |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$192.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$468.8K |
| Net Change in Cash | $540.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $620.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $151.8K |
| Inventory | $204.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $643.1K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $192.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $247.1K |
| Short-Term Debt | $156.3K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $907.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | -$4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $3M |