| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $715.6K | — | $326.9K | — | 118.9% |
| Op. Income | -$912.1K | — | -$307.8K | — | -196.3% |
| Gross Margin | -9.9% | — | 1.9% | — | -11.8pp |
| Net Margin | -92.3% | — | -171.2% | — | 79.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.59 | — | $-0.51 | — | -15.7% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$380.8K | — | -366.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $715.6K |
| Cost of Revenue | $786.5K |
| GROSS PROFIT | -$70.9K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $218.8K |
| General & Administrative | $622.0K |
| SG&A Expenses | $840.8K |
| Other Expenses | $323 |
| Operating Expenses | $841.1K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$912.1K |
| Interest Income | $15.0K |
| Interest Expense | $697.7K |
| Other Income/Expenses | $251.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$660.2K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$660.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$660.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$660.2K |
| D&A | $323 |
| EBIT | $37.5K |
| EBITDA | $37.9K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$660.2K |
| Depreciation & Amortization | $323 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$465.5K |
| Change in Working Capital | $42.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$695.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$371.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$192.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$259.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $620.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $151.8K |
| Inventory | $204.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $643.1K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $192.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $247.1K |
| Short-Term Debt | $156.3K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $907.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | -$4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $3M |