| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $72M | $86M | $120M | -16.2% | -39.7% |
| Op. Income | -$4M | -$33M | -$11M | 88.8% | 66.1% |
| Gross Margin | 71.2% | 70.5% | 67.7% | 0.8pp | 3.5pp |
| Net Margin | -7.9% | -40.0% | -11.8% | 32.1pp | 3.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.84 | $-5.04 | $-2.10 | 83.3% | 60.0% |
| Free Cash Flow | $2M | -$7M | $7M | 122.6% | -77.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $72M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $52M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $31M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $76M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $45.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$694.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$694.0K |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | -$151.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $47.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $62M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $65M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $91M |
| TOTAL ASSETS | $153M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue | $70M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $119M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $129M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $673M |
| Retained Earnings | -$649M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$58.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $24M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $24M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $153M |
| Total Debt | $19M |
| Net Debt | $1M |