| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $419M | — | $527M | — | -20.5% |
| Op. Income | -$66M | — | -$141M | — | 53.0% |
| Gross Margin | 68.6% | — | 61.3% | — | 7.3pp |
| Net Margin | -17.1% | — | -29.0% | — | 11.9pp |
| EPS (Diluted) | $-10.51 | — | $-24.47 | — | 57.0% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$29M | — | 93.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $419M |
| Cost of Revenue | $131M |
| GROSS PROFIT | $287M |
| R&D Expenses | $76M |
| Selling & Marketing | $200M |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $249M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $354M |
| Cost & Expenses | $485M |
| OPERATING INCOME | -$66M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$71M |
| Income Tax Expense | $239.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$72M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$72M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$72M |
| D&A | $26M |
| EBIT | -$65M |
| EBITDA | -$38M |
| EPS | -$11 |
| EPS Diluted | -$11 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$72M |
| Depreciation & Amortization | $47M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | $5.0K |
| Other Non-Cash Items | $28M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $6M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $1M |
| Net Debt Issuance | -$16M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$263.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $100.0K |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $16M |
| Other Current Assets | $32M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $79M |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $65M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $96M |
| TOTAL ASSETS | $175M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $77M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $128M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $146M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $672M |
| Retained Earnings | -$644M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$49.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $28M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $28M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $175M |
| Total Debt | $22M |
| Net Debt | $2M |