| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $57.7K | $131.3K | $36.9K | -56.0% | 56.3% |
| Op. Income | -$3M | -$3M | -$3M | -5.8% | 19.0% |
| Gross Margin | 67.8% | 23.3% | 16.2% | 44.5pp | 51.6pp |
| Net Margin | -2460.9% | -136.9% | -8350.7% | -2324.0pp | 5889.7pp |
| EPS (Diluted) | $-17.28 | $-2.54 | $-53.08 | -580.3% | 67.4% |
| Free Cash Flow | -$2M | $2M | -$1M | -205.6% | -20.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $57.7K |
| Cost of Revenue | $18.6K |
| GROSS PROFIT | $39.1K |
| R&D Expenses | $912.2K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | -$674.8K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$69.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $61.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | -$7.2K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $30.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$17 |
| EPS Diluted | -$17 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$151.0K |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$21.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $11.4K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $18.5K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $54.9K |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | -$46.5K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $244.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $32.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $276.8K |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $95.6K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $113.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $617.8K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $19.2K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $637.0K |
| Common Stock | $85M |
| Additional Paid-In Capital | $111M |
| Retained Earnings | -$75M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $919.3K |
| Other Equity | -$111M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $12M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$10M |