| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $131.3K | $72.3K | $43.2K | 81.6% | 204.3% |
| Op. Income | -$3M | -$3M | -$3M | 13.0% | 18.8% |
| Gross Margin | 23.3% | 30.4% | 58.9% | -7.1pp | -35.6pp |
| Net Margin | -136.9% | -2668.4% | -4115.7% | 2531.5pp | 3978.8pp |
| EPS (Diluted) | $-2.54 | $-30.10 | $-31.46 | 91.6% | 91.9% |
| Free Cash Flow | $2M | -$3M | -$3M | 156.7% | 151.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $131.3K |
| Cost of Revenue | $100.7K |
| GROSS PROFIT | $30.6K |
| R&D Expenses | $832.6K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $76.1K |
| Cost & Expenses | $176.7K |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$262.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$180.8K |
| Income Tax Expense | -$1.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$179.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$179.8K |
| Net Income Deductions | -$95.2K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$84.6K |
| D&A | $32.5K |
| EBIT | -$45.4K |
| EBITDA | $122.5K |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$179.8K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$9.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$4.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14.6K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $54.7K |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $155.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $251.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $32.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $283.8K |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $162.4K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $124.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $622.8K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $18.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $18.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $640.8K |
| Common Stock | $85M |
| Additional Paid-In Capital | $111M |
| Retained Earnings | -$73M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $860.1K |
| Other Equity | -$111M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $13M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $13M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$11M |