| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $70M | $72M | $72M | -2.5% | -3.6% |
| Op. Income | $3M | $4M | $4M | -9.1% | -20.6% |
| Gross Margin | 27.7% | 27.6% | 26.6% | 0.2pp | 1.2pp |
| Net Margin | 3.2% | 3.6% | 3.8% | -0.4pp | -0.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.21 | $0.25 | $0.26 | -16.0% | -19.2% |
| Free Cash Flow | $4M | $3M | $3M | 21.2% | 14.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $70M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $338.1K |
| Other Income/Expenses | -$338.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $773.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $830.1K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $70M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $338.1K |
| Other Income/Expenses | -$338.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $773.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $830.1K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $830.1K |
| Stock-Based Compensation | $218.9K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $267.2K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$184.8K |
| Acquisitions (Net) | -$344.4K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$529.2K |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$2.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $0 |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $33M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $44M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $27M |
| Intangible Assets | $32M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $87M |
| TOTAL ASSETS | $130M |
| Account Payables | $219.7K |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $32M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $47M |
| TOTAL LIABILITIES | $65M |
| Common Stock | $73.8K |
| Additional Paid-In Capital | $60M |
| Retained Earnings | $5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$122.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $65M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $65M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $130M |
| Total Debt | $41M |
| Net Debt | $41M |