| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $20M | $5M | $5M | 266.3% | 298.9% |
| Op. Income | -$32M | -$54M | -$42M | 41.5% | 24.1% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -136.0% | -921.0% | -797.9% | 785.0pp | 661.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.62 | $-1.16 | $-1.30 | 46.6% | 52.3% |
| Free Cash Flow | -$71M | -$47M | -$49M | -49.6% | -46.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | -$71.0K |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $51M |
| OPERATING INCOME | -$32M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $821.0K |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$27M |
| Income Tax Expense | -$350.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$27M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$26M |
| EBITDA | -$24M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$27M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$766.6K |
| Other Non-Cash Items | $98.6K |
| Change in Working Capital | -$55M |
| OPERATING CASH FLOW | -$71M |
| Capital Expenditure | -$12.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$71M |
| Net Change in Cash | -$69M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $457M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $20M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $516M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $547.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $31M |
| TOTAL ASSETS | $547M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $16M |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $50M |
| Long-Term Debt | $31M |
| Deferred Revenue NC | $98M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $142M |
| TOTAL LIABILITIES | $191M |
| Common Stock | $553.0K |
| Additional Paid-In Capital | $895M |
| Retained Earnings | -$538M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$778.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $356M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $356M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $547M |
| Total Debt | $44M |
| Net Debt | -$413M |