| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $27M | — | $14M | — | 86.5% |
| Op. Income | -$190M | — | -$117M | — | -62.8% |
| Gross Margin | -480.1% | — | 100.0% | — | -580.1pp |
| Net Margin | -669.7% | — | -779.3% | — | 109.6pp |
| EPS (Diluted) | $-5.08 | — | $-3.80 | — | -33.7% |
| Free Cash Flow | -$64M | — | -$105M | — | 39.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $156M |
| GROSS PROFIT | -$130M |
| R&D Expenses | $156M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $60M |
| SG&A Expenses | $60M |
| Other Expenses | -$156M |
| Operating Expenses | $60M |
| Cost & Expenses | $217M |
| OPERATING INCOME | -$190M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | -$179M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$181M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$181M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$181M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$190M |
| EBITDA | -$183M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$181M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $32M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $77M |
| OPERATING CASH FLOW | -$61M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $682.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $250M |
| FREE CASH FLOW | -$64M |
| Net Change in Cash | $188M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $526M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $562M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $547.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $33M |
| TOTAL ASSETS | $595M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $25M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $70M |
| Long-Term Debt | $31M |
| Deferred Revenue NC | $110M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $155M |
| TOTAL LIABILITIES | $224M |
| Common Stock | $550.0K |
| Additional Paid-In Capital | $883M |
| Retained Earnings | -$512M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $371M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $371M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $595M |
| Total Debt | $45M |
| Net Debt | -$481M |