| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $20M | $11M | -52.1% | -17.9% |
| Op. Income | -$47M | -$32M | -$43M | -47.1% | -8.2% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -425.3% | -136.0% | -373.8% | -289.3pp | -51.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.77 | $-0.62 | $-1.41 | -24.2% | 45.4% |
| Free Cash Flow | -$45M | -$71M | $34M | 36.3% | -233.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | -$101.0K |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | -$47M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $824.0K |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$40M |
| Income Tax Expense | $115.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$40M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$39M |
| EBITDA | -$37M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$40M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$110.0K |
| Other Non-Cash Items | $126.3K |
| Change in Working Capital | -$16M |
| OPERATING CASH FLOW | -$45M |
| Capital Expenditure | -$420.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$420.1K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $550M |
| FREE CASH FLOW | -$45M |
| Net Change in Cash | $504M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $961M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $47M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $20M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $547.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $29M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $22M |
| Deferred Revenue | $12M |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $70M |
| Long-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue NC | $94M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $114M |
| TOTAL LIABILITIES | $184M |
| Common Stock | $889.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | -$578M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $874M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $874M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $43M |
| Net Debt | -$919M |