| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $5M | $3M | -0.4% | 67.4% |
| Op. Income | -$54M | -$51M | -$32M | -6.8% | -68.4% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -921.0% | -932.3% | -941.2% | 11.3pp | 20.2pp |
| EPS (Diluted) | $-1.16 | $-1.26 | $-1.01 | 7.9% | -14.9% |
| Free Cash Flow | -$47M | -$2M | -$32M | -3000.1% | -49.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $45M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | -$183.0K |
| Operating Expenses | $60M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | -$54M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $820.0K |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$49M |
| Income Tax Expense | $320.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$49M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$48M |
| EBITDA | -$46M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$49M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$282.0K |
| Other Non-Cash Items | $755.0K |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$47M |
| Capital Expenditure | -$51.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$51.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $133.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $386.0K |
| FREE CASH FLOW | -$47M |
| Net Change in Cash | -$46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $526M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $562M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $547.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $33M |
| TOTAL ASSETS | $595M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $25M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $70M |
| Long-Term Debt | $31M |
| Deferred Revenue NC | $110M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $155M |
| TOTAL LIABILITIES | $224M |
| Common Stock | $550.0K |
| Additional Paid-In Capital | $883M |
| Retained Earnings | -$512M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $371M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $371M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $595M |
| Total Debt | $45M |
| Net Debt | -$481M |