| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $240M | $234M | $230M | 2.5% | 4.3% |
| Op. Income | $48M | $46M | $44M | 4.8% | 10.0% |
| Gross Margin | 35.6% | 35.5% | 33.3% | 0.1pp | 2.3pp |
| Net Margin | 14.1% | 13.7% | 12.6% | 0.4pp | 1.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.03 | $0.98 | $0.90 | 5.1% | 14.4% |
| Free Cash Flow | $42M | $38M | $38M | 10.6% | 10.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $240M |
| Cost of Revenue | $155M |
| GROSS PROFIT | $85M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $192M |
| OPERATING INCOME | $48M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $48M |
| EBITDA | $59M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $240M |
| Cost of Revenue | $155M |
| GROSS PROFIT | $85M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $192M |
| OPERATING INCOME | $48M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $48M |
| EBITDA | $59M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $34M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$802.0K |
| Other Non-Cash Items | $886.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $51M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | -$33.0K |
| Purchases of Investments | $80.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$80.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | -$40M |
| Common Stock Repurchased | -$163.0K |
| Common Dividends Paid | -$4.0K |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$34M |
| FREE CASH FLOW | $42M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $74M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $121M |
| Inventory | $119M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $326M |
| PP&E (Net) | $295M |
| Goodwill | $781M |
| Intangible Assets | $178M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $46M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $40M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $109M |
| Long-Term Debt | $227M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $50M |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $310M |
| TOTAL LIABILITIES | $420M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $168M |
| Retained Earnings | $992M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $15M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $245M |
| Net Debt | $172M |