| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $234M | $240M | $231M | -2.3% | 1.2% |
| Op. Income | $46M | $42M | $43M | 9.9% | 6.9% |
| Gross Margin | 35.5% | 34.0% | 33.4% | 1.4pp | 2.0pp |
| Net Margin | 13.7% | 12.1% | 13.0% | 1.6pp | 0.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.98 | $0.89 | $0.93 | 10.1% | 5.4% |
| Free Cash Flow | $38M | $26M | $27M | 43.9% | 42.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $234M |
| Cost of Revenue | $151M |
| GROSS PROFIT | $83M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $188M |
| OPERATING INCOME | $46M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $41M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $58M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $234M |
| Cost of Revenue | $151M |
| GROSS PROFIT | $83M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $188M |
| OPERATING INCOME | $46M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $41M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $58M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $32M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$814.0K |
| Other Non-Cash Items | $657.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $45M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $59.0K |
| Purchases of Investments | -$38.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$35M |
| Common Stock Repurchased | -$11.0K |
| Common Dividends Paid | -$13.0K |
| Other Financing Activities | $891.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$34M |
| FREE CASH FLOW | $38M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $64M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $123M |
| Inventory | $117M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $320M |
| PP&E (Net) | $291M |
| Goodwill | $770M |
| Intangible Assets | $176M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $50M |
| Other Non-Current Assets | -$36M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $55M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $113M |
| Long-Term Debt | $267M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $50M |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $349M |
| TOTAL LIABILITIES | $463M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $159M |
| Retained Earnings | $959M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $286M |
| Net Debt | $222M |