| Metric | FY 2017 | Prior Q | FY 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4.4B | — | $3.9B | — | 13.3% |
| Op. Income | $141M | — | $80M | — | 77.4% |
| Gross Margin | 13.8% | — | 13.1% | — | 0.7pp |
| Net Margin | 1.9% | — | 1.0% | — | 0.9pp |
| EPS (Diluted) | $2.12 | — | $0.98 | — | 116.3% |
| Free Cash Flow | $76M | — | $68M | — | 11.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.4B |
| Cost of Revenue | $3.8B |
| GROSS PROFIT | $612M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $327M |
| General & Administrative | $63M |
| SG&A Expenses | $390M |
| Other Expenses | $81M |
| Operating Expenses | $471M |
| Cost & Expenses | $4.3B |
| OPERATING INCOME | $141M |
| Interest Income | $547.0K |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | -$24M |
| INCOME BEFORE TAX | $118M |
| Income Tax Expense | $35M |
| Net Income from Continuing Ops | $83M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $83M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $83M |
| D&A | $80M |
| EBIT | $143M |
| EBITDA | $223M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.4B |
| Cost of Revenue | $3.8B |
| GROSS PROFIT | $612M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $327M |
| General & Administrative | $63M |
| SG&A Expenses | $390M |
| Other Expenses | $81M |
| Operating Expenses | $471M |
| Cost & Expenses | $4.3B |
| OPERATING INCOME | $141M |
| Interest Income | $547.0K |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | -$24M |
| INCOME BEFORE TAX | $118M |
| Income Tax Expense | $35M |
| Net Income from Continuing Ops | $83M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $83M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $83M |
| D&A | $80M |
| EBIT | $143M |
| EBITDA | $223M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $83M |
| Depreciation & Amortization | $82M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $8M |
| Other Non-Cash Items | $497.0K |
| Change in Working Capital | -$32M |
| OPERATING CASH FLOW | $152M |
| Capital Expenditure | -$75M |
| Acquisitions (Net) | $2M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$73M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $76M |
| Net Change in Cash | $73M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $177M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $256M |
| Inventory | $477M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $933M |
| PP&E (Net) | $566M |
| Goodwill | $55M |
| Intangible Assets | $15M |
| Long-Term Investments | $14M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $675M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $235M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $382M |
| Long-Term Debt | $438M |
| Deferred Revenue NC | $75M |
| Deferred Tax Liabilities | $16M |
| Other Non-Current Liabilities | $96M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $551M |
| TOTAL LIABILITIES | $933M |
| Common Stock | $437.0K |
| Additional Paid-In Capital | $524M |
| Retained Earnings | $361M |
| Treasury Stock | -$134M |
| Accum. Other Comp. Income | -$77M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $675M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $675M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $438M |
| Net Debt | $261M |