| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.1B | $1.2B | $920M | -11.0% | 18.8% |
| Op. Income | $22M | $56M | -$3M | -61.4% | 819.8% |
| Gross Margin | 13.3% | 14.7% | 11.7% | -1.5pp | 1.6pp |
| Net Margin | 1.8% | 2.6% | 0.4% | -0.8pp | 1.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.49 | $0.81 | $0.11 | -39.5% | 345.5% |
| Free Cash Flow | $7M | $67M | $10M | -89.5% | -32.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $947M |
| GROSS PROFIT | $145M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $84M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $101M |
| Other Expenses | $22M |
| Operating Expenses | $123M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $293.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $45M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $947M |
| GROSS PROFIT | $145M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $84M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $101M |
| Other Expenses | $22M |
| Operating Expenses | $123M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $293.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $45M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | -$55.0K |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | $34M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $149.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1.0K |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $467.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $177M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $256M |
| Inventory | $477M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $933M |
| PP&E (Net) | $566M |
| Goodwill | $55M |
| Intangible Assets | $15M |
| Long-Term Investments | $14M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $675M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $235M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $16M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $382M |
| Long-Term Debt | $438M |
| Deferred Revenue NC | $75M |
| Deferred Tax Liabilities | $16M |
| Other Non-Current Liabilities | $96M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $551M |
| TOTAL LIABILITIES | $933M |
| Common Stock | $437.0K |
| Additional Paid-In Capital | $524M |
| Retained Earnings | $361M |
| Treasury Stock | -$134M |
| Accum. Other Comp. Income | -$77M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $675M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $675M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $438M |
| Net Debt | $261M |