| Metric | Q1 2018 | Q4 2017 | Q1 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.2B | $1.1B | $974M | 8.3% | 21.4% |
| Op. Income | $52M | $22M | $21M | 139.8% | 145.6% |
| Gross Margin | 14.6% | 13.3% | 13.1% | 1.3pp | 1.5pp |
| Net Margin | 3.1% | 1.8% | 1.0% | 1.4pp | 2.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.94 | $0.49 | $0.26 | 91.8% | 261.5% |
| Free Cash Flow | -$35M | $7M | -$58M | -597.5% | 39.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $1.0B |
| GROSS PROFIT | $173M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $83M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $99M |
| Other Expenses | -$244.0K |
| Operating Expenses | $122M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $264.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $75M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $1.0B |
| GROSS PROFIT | $173M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $83M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $99M |
| Other Expenses | -$244.0K |
| Operating Expenses | $122M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $264.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $75M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $37M |
| Depreciation & Amortization | $23M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$86M |
| OPERATING CASH FLOW | -$22M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $93.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | -$35M |
| Net Change in Cash | -$42M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $135M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $349M |
| Inventory | $539M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $568M |
| Goodwill | $55M |
| Intangible Assets | $15M |
| Long-Term Investments | $13M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $676M |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $314M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $433M |
| Long-Term Debt | $439M |
| Deferred Revenue NC | $77M |
| Deferred Tax Liabilities | $18M |
| Other Non-Current Liabilities | $95M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $569M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $440.0K |
| Additional Paid-In Capital | $521M |
| Retained Earnings | $396M |
| Treasury Stock | -$134M |
| Accum. Other Comp. Income | -$76M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $707M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $707M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $439M |
| Net Debt | $304M |