| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $90.7K | $30.6K | — | 196.4% | — |
| Op. Income | -$331.5K | -$168.0K | — | -97.3% | — |
| Gross Margin | -190.2% | -461.1% | — | 270.9pp | — |
| Net Margin | -54.2% | 299.8% | — | -354.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.33 | $0.61 | — | -154.1% | — |
| Free Cash Flow | -$374.6K | -$200.9K | — | -86.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90.7K |
| Cost of Revenue | $263.2K |
| GROSS PROFIT | -$172.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $27.3K |
| General & Administrative | $117.5K |
| SG&A Expenses | $144.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $181.8K |
| Cost & Expenses | $445.0K |
| OPERATING INCOME | -$331.5K |
| Interest Income | $10.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$23.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$364.4K |
| Income Tax Expense | -$315.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$364.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$49.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$49.1K |
| D&A | $14.0K |
| EBIT | -$331.5K |
| EBITDA | -$317.4K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$49.1K |
| Depreciation & Amortization | $14.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$265.0K |
| Change in Working Capital | $203.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$96.9K |
| Capital Expenditure | -$277.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $20.6K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$257.1K |
| Net Debt Issuance | -$32.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$32.8K |
| FREE CASH FLOW | -$374.6K |
| Net Change in Cash | $0 |