| Metric | FY 2017 | Prior Q | FY 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $786.0K | — | $15.0K | — | 5140.2% |
| Op. Income | -$915.1K | — | -$219.0K | — | -317.7% |
| Gross Margin | 92.0% | — | 71.6% | — | 20.4pp |
| Net Margin | -7.3% | — | -2538.6% | — | 2531.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.38 | — | $-2.56 | — | 85.2% |
| Free Cash Flow | -$983.5K | — | -$880.6K | — | -11.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $786.0K |
| Cost of Revenue | $63.2K |
| GROSS PROFIT | $722.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $119.9K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $65.9K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$915.1K |
| Interest Income | $14.8K |
| Interest Expense | $27.2K |
| Other Income/Expenses | -$1.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$916.5K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$916.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$57.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$57.2K |
| D&A | $65.9K |
| EBIT | -$889.4K |
| EBITDA | -$823.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$57.2K |
| Depreciation & Amortization | $65.9K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$781.0K |
| Change in Working Capital | $335.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$437.0K |
| Capital Expenditure | -$546.5K |
| Acquisitions (Net) | -$13.6K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $74.0K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$486.1K |
| Net Debt Issuance | $137.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $37.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $174.7K |
| FREE CASH FLOW | -$983.5K |
| Net Change in Cash | -$748.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $127.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $140.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $93.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $708.5K |
| PP&E (Net) | $542.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $27.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $570.6K |
| TOTAL ASSETS | $1M |
| Account Payables | $56.7K |
| Short-Term Debt | $182.9K |
| Deferred Revenue | $130.9K |
| Other Current Liabilities | $95.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $473.8K |
| Long-Term Debt | $456.2K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $125.2K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $633.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $6.6K |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | -$491.1K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $747.4K |
| Minority Interest | -$576.0K |
| TOTAL EQUITY | $171.4K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1M |
| Total Debt | $759.8K |
| Net Debt | $632.0K |