| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $306.8K | $90.7K | — | 238.3% | — |
| Op. Income | -$153.6K | -$331.5K | — | 53.6% | — |
| Gross Margin | 92.1% | -190.2% | — | 282.3pp | — |
| Net Margin | 6.7% | -54.2% | — | 60.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $-0.33 | — | 142.4% | — |
| Free Cash Flow | -$134.8K | -$374.6K | — | 64.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $306.8K |
| Cost of Revenue | $24.4K |
| GROSS PROFIT | $282.4K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $22.1K |
| General & Administrative | $392.9K |
| SG&A Expenses | $414.9K |
| Other Expenses | $21.1K |
| Operating Expenses | $436.0K |
| Cost & Expenses | $460.4K |
| OPERATING INCOME | -$153.6K |
| Interest Income | $7.4K |
| Interest Expense | $7.8K |
| Other Income/Expenses | $27.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$126.5K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$126.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20.4K |
| D&A | $21.1K |
| EBIT | -$118.7K |
| EBITDA | -$97.6K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $20.4K |
| Depreciation & Amortization | $21.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$117.8K |
| Change in Working Capital | $109.6K |
| OPERATING CASH FLOW | $33.3K |
| Capital Expenditure | -$168.1K |
| Acquisitions (Net) | -$14.3K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $18.5K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$163.9K |
| Net Debt Issuance | $42.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $37.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $79.7K |
| FREE CASH FLOW | -$134.8K |
| Net Change in Cash | $29.4K |