| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30.6K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$168.0K | — | — | — | — |
| Gross Margin | -461.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | 299.8% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.61 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$200.9K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30.6K |
| Cost of Revenue | $171.7K |
| GROSS PROFIT | -$141.1K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $11.8K |
| General & Administrative | $13.9K |
| SG&A Expenses | $25.7K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17.3K |
| Cost & Expenses | $189.0K |
| OPERATING INCOME | -$168.0K |
| Interest Income | $192 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$190 |
| INCOME BEFORE TAX | -$158.6K |
| Income Tax Expense | -$250.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$158.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $91.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $91.7K |
| D&A | $1.3K |
| EBIT | -$154.5K |
| EBITDA | -$166.8K |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $91.7K |
| Depreciation & Amortization | $1.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$260.0K |
| Change in Working Capital | $13.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$153.9K |
| Capital Expenditure | -$47.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $12.1K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$34.9K |
| Net Debt Issuance | -$12.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$12.9K |
| FREE CASH FLOW | -$200.9K |
| Net Change in Cash | $0 |