| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $217M | $237M | $173M | -8.6% | 25.1% |
| Op. Income | -$18M | $18M | $8M | -199.5% | -324.7% |
| Gross Margin | 0.2% | 14.3% | 13.1% | -14.0pp | -12.9pp |
| Net Margin | -6.2% | 7.1% | 1.3% | -13.3pp | -7.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.19 | $0.24 | $0.03 | -179.2% | -733.3% |
| Free Cash Flow | -$62M | $20M | -$32M | -416.2% | -94.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $217M |
| Cost of Revenue | $216M |
| GROSS PROFIT | $500.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $235M |
| OPERATING INCOME | -$18M |
| Interest Income | $100.0K |
| Interest Expense | $900.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $800.0K |
| Deferred Income Tax | -$100.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$35M |
| OPERATING CASH FLOW | -$41M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $800.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$20M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$62M |
| Net Change in Cash | -$64M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $123M |
| Inventory | $79M |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $246M |
| PP&E (Net) | $479M |
| Goodwill | $76M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $52M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $635M |
| TOTAL ASSETS | $881M |
| Account Payables | $22M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $41M |
| Other Current Liabilities | $38M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $115M |
| Long-Term Debt | $153M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $27M |
| Other Non-Current Liabilities | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $245M |
| TOTAL LIABILITIES | $360M |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $226M |
| Retained Earnings | $296M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$800.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $521M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $521M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $881M |
| Total Debt | $210M |
| Net Debt | $185M |