| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $892M | — | $862M | — | 3.4% |
| Op. Income | $61M | — | $68M | — | -11.0% |
| Gross Margin | 14.0% | — | 14.4% | — | -0.5pp |
| Net Margin | 5.0% | — | 3.3% | — | 1.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.63 | — | $0.41 | — | 53.7% |
| Free Cash Flow | -$26M | — | $12M | — | -327.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $892M |
| Cost of Revenue | $767M |
| GROSS PROFIT | $125M |
| R&D Expenses | $400.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $63M |
| SG&A Expenses | $62M |
| Other Expenses | $800.0K |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $831M |
| OPERATING INCOME | $61M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $66M |
| Income Tax Expense | $21M |
| Net Income from Continuing Ops | $45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $45M |
| D&A | $25M |
| EBIT | $70M |
| EBITDA | $94M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $892M |
| Cost of Revenue | $767M |
| GROSS PROFIT | $125M |
| R&D Expenses | $400.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $63M |
| SG&A Expenses | $62M |
| Other Expenses | $800.0K |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $831M |
| OPERATING INCOME | $61M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $66M |
| Income Tax Expense | $21M |
| Net Income from Continuing Ops | $45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $45M |
| D&A | $25M |
| EBIT | $70M |
| EBITDA | $94M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $45M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $9M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$28M |
| OPERATING CASH FLOW | $47M |
| Capital Expenditure | -$73M |
| Acquisitions (Net) | -$200.0K |
| Purchases of Investments | -$200.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $200.0K |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$70M |
| Net Debt Issuance | -$12M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$12M |
| FREE CASH FLOW | -$26M |
| Net Change in Cash | -$35M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $85M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $86M |
| Inventory | $48M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $247M |
| PP&E (Net) | $468M |
| Goodwill | $76M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $53M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $626M |
| TOTAL ASSETS | $874M |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $27M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $89M |
| Long-Term Debt | $155M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $27M |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $250M |
| TOTAL LIABILITIES | $339M |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $226M |
| Retained Earnings | $309M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$500.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $534M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $534M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $874M |
| Total Debt | $213M |
| Net Debt | $129M |