| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $278M | $217M | $235M | 28.4% | 18.5% |
| Op. Income | $1M | -$18M | $11M | 106.0% | -89.8% |
| Gross Margin | 7.1% | 0.2% | 11.5% | 6.9pp | -4.4pp |
| Net Margin | 0.9% | -6.2% | 3.2% | 7.0pp | -2.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $-0.19 | $0.10 | 115.8% | -70.0% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$62M | -$35M | 93.9% | 89.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $278M |
| Cost of Revenue | $258M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $277M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $800.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $278M |
| Cost of Revenue | $258M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $277M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $800.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $900.0K |
| Deferred Income Tax | -$100.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | -$300.0K |
| Purchases of Investments | -$300.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$100.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $21M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $128M |
| Inventory | $91M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $255M |
| PP&E (Net) | $487M |
| Goodwill | $76M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $53M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $646M |
| TOTAL ASSETS | $901M |
| Account Payables | $26M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | -$63M |
| Other Current Liabilities | $59M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $129M |
| Long-Term Debt | $151M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $27M |
| Other Non-Current Liabilities | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $247M |
| TOTAL LIABILITIES | $376M |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $227M |
| Retained Earnings | $298M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$600.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $525M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $525M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $901M |
| Total Debt | $214M |
| Net Debt | $193M |