| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35M | $33M | — | 4.9% | — |
| Op. Income | $3M | $3M | — | -11.7% | — |
| Gross Margin | 56.0% | 63.2% | — | -7.2pp | — |
| Net Margin | 5.9% | 7.1% | — | -1.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.12 | — | -16.7% | — |
| Free Cash Flow | $2M | -$1M | — | 213.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $343.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $32M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $667.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $769.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $343.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $32M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $667.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $769.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $769.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$906.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$33M |
| Sales/Maturities of Investments | $35M |
| Other Investing Activities | -$37M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$36M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $25M |
| NET CASH FROM FINANCING | $17M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$16M |