| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $33M | $35M | — | -4.0% | — |
| Op. Income | $3M | $5M | — | -34.7% | — |
| Gross Margin | 63.2% | 62.9% | — | 0.3pp | — |
| Net Margin | 7.1% | 10.2% | — | -3.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.12 | $0.18 | — | -33.3% | — |
| Free Cash Flow | -$1M | $1M | — | -233.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $334.0K |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $31M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $759.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $730.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $334.0K |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $31M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $759.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $730.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $730.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$534.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$589.0K |
| Capital Expenditure | -$855.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$32M |
| Sales/Maturities of Investments | $28M |
| Other Investing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | -$11M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $30M |
| NET CASH FROM FINANCING | $19M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $5M |