| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $172M | $171M | $152M | 0.8% | 13.1% |
| Op. Income | -$66M | -$68M | -$65M | 2.6% | -1.4% |
| Gross Margin | 89.7% | 89.8% | 90.3% | -0.2pp | -0.6pp |
| Net Margin | -37.0% | -36.5% | -40.3% | -0.5pp | 3.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.28 | $-0.28 | $-0.28 | 0.0% | 0.0% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$17M | -$17M | 74.8% | 75.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $172M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $155M |
| R&D Expenses | $83M |
| Selling & Marketing | $104M |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $138M |
| Other Expenses | -$491.0K |
| Operating Expenses | $221M |
| Cost & Expenses | $239M |
| OPERATING INCOME | -$66M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $942.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$63M |
| Income Tax Expense | $971.0K |
| NET INCOME | -$64M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$62M |
| EBITDA | -$58M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$64M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $49M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $71M |
| Change in Working Capital | $233.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$70M |
| Sales/Maturities of Investments | $52M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$4.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $10M |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $222M |
| Short-Term Investments | $302M |
| Net Receivables | $100M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $27M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $652M |
| PP&E (Net) | $279M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $47M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $326M |
| TOTAL ASSETS | $978M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue | $292M |
| Other Current Liabilities | $55M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $394M |
| Long-Term Debt | $42M |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $265M |
| TOTAL LIABILITIES | $658M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.9B |
| Retained Earnings | -$1.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $320M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $320M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $978M |
| Total Debt | $277M |
| Net Debt | $55M |