| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $653M | — | $547M | — | 19.2% |
| Op. Income | -$270M | — | -$408M | — | 33.8% |
| Gross Margin | 90.1% | — | 89.7% | — | 0.4pp |
| Net Margin | -39.4% | — | -74.5% | — | 35.1pp |
| EPS (Diluted) | $-1.17 | — | $-2.04 | — | 42.6% |
| Free Cash Flow | -$31M | — | -$167M | — | 81.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $653M |
| Cost of Revenue | $65M |
| GROSS PROFIT | $588M |
| R&D Expenses | $325M |
| Selling & Marketing | $392M |
| General & Administrative | $141M |
| SG&A Expenses | $533M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $858M |
| Cost & Expenses | $923M |
| OPERATING INCOME | -$270M |
| Interest Income | $21M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $17M |
| INCOME BEFORE TAX | -$253M |
| Income Tax Expense | $4M |
| NET INCOME | -$257M |
| D&A | $14M |
| EBIT | -$249M |
| EBITDA | -$235M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$257M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $202M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $45M |
| Change in Working Capital | -$23M |
| OPERATING CASH FLOW | -$18M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$319M |
| Sales/Maturities of Investments | $43M |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$289M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$10.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $20M |
| NET CASH FROM FINANCING | $17M |
| FREE CASH FLOW | -$31M |
| Net Change in Cash | -$290M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $237M |
| Short-Term Investments | $283M |
| Net Receivables | $88M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $27M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $660M |
| PP&E (Net) | $278M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $302M |
| TOTAL ASSETS | $962M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $265M |
| Other Current Liabilities | $23M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $367M |
| Long-Term Debt | $44M |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $268M |
| TOTAL LIABILITIES | $636M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.8B |
| Retained Earnings | -$1.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$236.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $326M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $326M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $962M |
| Total Debt | $278M |
| Net Debt | $41M |