| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $179M | $172M | $162M | 3.9% | 10.3% |
| Op. Income | -$77M | -$66M | -$73M | -16.1% | -4.7% |
| Gross Margin | 88.8% | 89.7% | 90.0% | -0.8pp | -1.2pp |
| Net Margin | -40.3% | -37.0% | -44.0% | -3.3pp | 3.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.31 | $-0.28 | $-0.33 | -10.7% | 6.1% |
| Free Cash Flow | $13M | -$4M | $15M | 398.5% | -12.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $179M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $159M |
| R&D Expenses | $91M |
| Selling & Marketing | $109M |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $145M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $236M |
| Cost & Expenses | $256M |
| OPERATING INCOME | -$77M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $955.0K |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$71M |
| Income Tax Expense | $1M |
| NET INCOME | -$72M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$70M |
| EBITDA | -$66M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$72M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $60M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$37M |
| Sales/Maturities of Investments | $40M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | $56.0K |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$19M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$19M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$19M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $219M |
| Short-Term Investments | $302M |
| Net Receivables | $65M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $31M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $640M |
| PP&E (Net) | $278M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $305M |
| TOTAL ASSETS | $945M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $21M |
| Deferred Revenue | $286M |
| Other Current Liabilities | $56M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $393M |
| Long-Term Debt | $41M |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $260M |
| TOTAL LIABILITIES | $653M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.9B |
| Retained Earnings | -$1.7B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$778.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $292M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $292M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $945M |
| Total Debt | $275M |
| Net Debt | $56M |