| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $171M | $167M | $150M | 2.8% | 13.9% |
| Op. Income | -$68M | -$63M | -$99M | -7.1% | 31.5% |
| Gross Margin | 89.8% | 90.4% | 89.9% | -0.5pp | -0.0pp |
| Net Margin | -36.5% | -37.1% | -63.3% | 0.6pp | 26.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.28 | $-0.28 | $-0.44 | 0.0% | 36.4% |
| Free Cash Flow | -$17M | -$11M | -$34M | -47.9% | 50.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $171M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $154M |
| R&D Expenses | $83M |
| Selling & Marketing | $104M |
| General & Administrative | $35M |
| SG&A Expenses | $139M |
| Other Expenses | $924.0K |
| Operating Expenses | $222M |
| Cost & Expenses | $239M |
| OPERATING INCOME | -$68M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$62M |
| Income Tax Expense | $759.0K |
| NET INCOME | -$62M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$61M |
| EBITDA | -$57M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$62M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $52M |
| Deferred Income Tax | $26M |
| Other Non-Cash Items | -$17M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | -$35M |
| Sales/Maturities of Investments | $18M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$19M |
| Net Debt Issuance | -$625.0K |
| Common Stock Repurchased | -$3.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $984.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $359.0K |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | -$32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $237M |
| Short-Term Investments | $283M |
| Net Receivables | $88M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $27M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $660M |
| PP&E (Net) | $278M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $302M |
| TOTAL ASSETS | $962M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $265M |
| Other Current Liabilities | $23M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $367M |
| Long-Term Debt | $44M |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $268M |
| TOTAL LIABILITIES | $636M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.8B |
| Retained Earnings | -$1.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$236.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $326M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $326M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $962M |
| Total Debt | $278M |
| Net Debt | $41M |