| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $27M | $43M | -72.1% | -82.4% |
| Op. Income | -$50M | -$16M | $10M | -214.3% | -620.0% |
| Net Margin | -634.5% | -49.7% | 27.0% | -584.8pp | -661.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.47 | $-0.13 | $0.12 | -261.5% | -491.7% |
| Free Cash Flow | -$13M | -$36M | $6M | 64.2% | -313.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $43M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $58M |
| OPERATING INCOME | -$50M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$48M |
| Income Tax Expense | $2.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$48M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$48M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$48M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$50M |
| EBITDA | -$48M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$48M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $16M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$127.4K |
| Change in Working Capital | $20M |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$85M |
| Sales/Maturities of Investments | $21M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$66M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$13M |
| Net Change in Cash | -$76M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $144M |
| Short-Term Investments | $172M |
| Net Receivables | $845.7K |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $322M |
| PP&E (Net) | $47M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $15M |
| Long-Term Investments | $137M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $265.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $200M |
| TOTAL ASSETS | $523M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $19M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $20M |
| TOTAL LIABILITIES | $61M |
| Common Stock | $194.7K |
| Additional Paid-In Capital | $965M |
| Retained Earnings | -$504M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $18.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $462M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $462M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $523M |
| Total Debt | $21M |
| Net Debt | -$122M |