| Metric | Q3 2020 | Q2 2020 | Q3 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $27M | $24M | $43M | 16.4% | -35.9% |
| Op. Income | -$16M | -$22M | $19M | 28.3% | -185.8% |
| Net Margin | -49.7% | -84.3% | 47.6% | 34.6pp | -97.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.20 | $0.21 | 35.0% | -161.9% |
| Free Cash Flow | -$36M | -$31M | $7M | -14.0% | -587.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $33M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $154.0K |
| Operating Expenses | $43M |
| Cost & Expenses | $43M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $234.0K |
| Change in Working Capital | -$32M |
| OPERATING CASH FLOW | -$33M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$13M |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$36M |
| Net Change in Cash | -$37M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $219M |
| Short-Term Investments | $68M |
| Net Receivables | $22M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $315M |
| PP&E (Net) | $47M |
| Goodwill | -$15.8B |
| Intangible Assets | $15.8B |
| Long-Term Investments | $178M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $265.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $240M |
| TOTAL ASSETS | $556M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $26M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $43M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $20M |
| TOTAL LIABILITIES | $63M |
| Common Stock | $194.6K |
| Additional Paid-In Capital | $949M |
| Retained Earnings | -$455M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$175.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $493M |
| Minority Interest | -$555.2K |
| TOTAL EQUITY | $493M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $556M |
| Total Debt | $21M |
| Net Debt | -$198M |