| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $62M | $59M | $58M | 5.3% | 8.2% |
| Op. Income | $17M | $14M | $12M | 19.5% | 43.9% |
| Gross Margin | 67.5% | 66.8% | 61.9% | 0.6pp | 5.6pp |
| Net Margin | 20.6% | 18.3% | 15.6% | 2.3pp | 5.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.78 | $0.65 | $0.54 | 20.0% | 44.4% |
| Free Cash Flow | $14M | $8M | $8M | 72.6% | 77.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $54M |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $54M |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $228.0K |
| Deferred Income Tax | $302.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$739.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$55M |
| Sales/Maturities of Investments | $25M |
| Other Investing Activities | -$20M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$50M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $174M |
| NET CASH FROM FINANCING | $164M |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | $129M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $397M |
| Short-Term Investments | $524M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $921M |
| PP&E (Net) | $60M |
| Goodwill | $24M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $3.4B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $142M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.7B |
| TOTAL ASSETS | $4.6B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4.1B |
| Long-Term Debt | $24M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $40M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $69M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.2B |
| Common Stock | $22M |
| Additional Paid-In Capital | $414M |
| Retained Earnings | $93M |
| Treasury Stock | -$103M |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $418M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $418M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.6B |
| Total Debt | $29M |
| Net Debt | -$368M |