| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $59M | $58M | $56M | 1.7% | 6.0% |
| Op. Income | $14M | $8M | $11M | 70.9% | 27.3% |
| Gross Margin | 66.8% | 58.7% | 61.3% | 8.1pp | 5.5pp |
| Net Margin | 18.3% | 10.8% | 15.4% | 7.4pp | 2.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.65 | $0.38 | $0.51 | 71.1% | 27.5% |
| Free Cash Flow | $8M | $9M | $8M | -5.9% | 10.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $59M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $52M |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $59M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $52M |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $416.0K |
| Deferred Income Tax | $731.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$43M |
| Sales/Maturities of Investments | $73M |
| Other Investing Activities | -$21M |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | -$10.0K |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$40M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$50M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | -$33M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $268M |
| Short-Term Investments | $448M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $716M |
| PP&E (Net) | $61M |
| Goodwill | $24M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $3.5B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $146M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.7B |
| TOTAL ASSETS | $4.4B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.9B |
| Long-Term Debt | $29M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $77M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.0B |
| Common Stock | $22M |
| Additional Paid-In Capital | $414M |
| Retained Earnings | $85M |
| Treasury Stock | -$102M |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $409M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $409M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.4B |
| Total Debt | $34M |
| Net Debt | -$235M |