| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $136M | $147M | $147M | -7.3% | -7.3% |
| Op. Income | $5M | $12M | $12M | -59.7% | -59.4% |
| Gross Margin | 29.9% | 32.3% | 31.3% | -2.4pp | -1.4pp |
| Net Margin | 0.8% | 4.7% | 4.6% | -3.9pp | -3.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $0.42 | $0.42 | -83.5% | -83.5% |
| Free Cash Flow | $6M | $6M | $11M | -5.8% | -47.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $136M |
| Cost of Revenue | $95M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $131M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $299.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $136M |
| Cost of Revenue | $95M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $131M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $299.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$279.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $296.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | -$222.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $82M |
| Inventory | $122M |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $249M |
| PP&E (Net) | $91M |
| Goodwill | $133M |
| Intangible Assets | $107M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $346M |
| TOTAL ASSETS | $596M |
| Account Payables | $33M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $64M |
| Long-Term Debt | $229M |
| Deferred Revenue NC | $2.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $266M |
| TOTAL LIABILITIES | $330M |
| Common Stock | $109M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $173M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$16M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $266M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $266M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $596M |
| Total Debt | $260M |
| Net Debt | $229M |