| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $147M | $141M | $146M | 4.1% | 0.8% |
| Op. Income | $12M | $7M | $11M | 71.9% | 6.2% |
| Gross Margin | 32.3% | 31.5% | 31.5% | 0.8pp | 0.8pp |
| Net Margin | 4.7% | 3.1% | 4.3% | 1.6pp | 0.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.42 | $0.26 | $0.39 | 61.5% | 7.7% |
| Free Cash Flow | $6M | $14M | $32.0K | -56.2% | 19293.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $147M |
| Cost of Revenue | $99M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $135M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $147M |
| Cost of Revenue | $99M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $135M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $297.0K |
| Other Non-Cash Items | $567.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | -$26M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | $24M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $20M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | -$387.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $32M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $88M |
| Inventory | $125M |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $260M |
| PP&E (Net) | $93M |
| Goodwill | $133M |
| Intangible Assets | $110M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $352M |
| TOTAL ASSETS | $612M |
| Account Payables | $39M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $73M |
| Long-Term Debt | $232M |
| Deferred Revenue NC | $5.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $271M |
| TOTAL LIABILITIES | $344M |
| Common Stock | $110M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $172M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$15M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $267M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $267M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $612M |
| Total Debt | $264M |
| Net Debt | $233M |