| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $263.0K | $32.4K | $0 | 711.7% | — |
| Op. Income | -$1M | -$1M | -$1M | 23.9% | 2.3% |
| Gross Margin | 48.0% | 53.3% | — | -5.3pp | — |
| Net Margin | -429.1% | -4575.0% | — | 4145.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | $-0.12 | $-0.10 | 22.7% | 7.3% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$1M | -$735.6K | -1.8% | -81.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $263.0K |
| Cost of Revenue | $136.8K |
| GROSS PROFIT | $126.2K |
| R&D Expenses | $651.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $603.9K |
| SG&A Expenses | $603.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $279 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $279 |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $62.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $62.0K |
| Stock-Based Compensation | $135.9K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7.0K |
| Change in Working Capital | -$253.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$157.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$157.2K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $193.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $183.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $8.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $19.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $162.8K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $450.9K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $1.2K |
| Additional Paid-In Capital | $16M |
| Retained Earnings | -$12M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$1M |