| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $343.9K | $263.0K | $0 | 30.8% | — |
| Op. Income | -$962.8K | -$1M | -$2M | 14.7% | 38.6% |
| Gross Margin | 32.1% | 48.0% | — | -15.9pp | — |
| Net Margin | -279.9% | -429.1% | — | 149.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | $-0.09 | $-0.13 | 14.7% | 39.2% |
| Free Cash Flow | -$548.5K | -$1M | -$849.6K | 58.9% | 35.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $343.9K |
| Cost of Revenue | $233.6K |
| GROSS PROFIT | $110.3K |
| R&D Expenses | $620.3K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $452.8K |
| SG&A Expenses | $452.8K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$962.8K |
| Interest Income | $198 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $117 |
| INCOME BEFORE TAX | -$962.7K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$962.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$962.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$962.7K |
| D&A | $79.4K |
| EBIT | -$962.7K |
| EBITDA | -$883.2K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$962.7K |
| Depreciation & Amortization | $79.4K |
| Stock-Based Compensation | $191.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7.0K |
| Change in Working Capital | $288.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$395.8K |
| Capital Expenditure | -$152.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$152.6K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$548.5K |
| Net Change in Cash | -$548.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $147.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $120.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $7.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $16.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $347.2K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $646.3K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $974.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $1.2K |
| Additional Paid-In Capital | $16M |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$773.5K |