| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $32.4K | $193.3K | $0 | -83.2% | — |
| Op. Income | -$1M | -$1M | -$2M | -21.6% | 5.4% |
| Gross Margin | 53.3% | 100.0% | — | -46.7pp | — |
| Net Margin | -4575.0% | -676.6% | — | -3898.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $-0.11 | $-0.14 | -9.1% | 14.3% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$1M | -$1M | 3.4% | 4.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32.4K |
| Cost of Revenue | $15.1K |
| GROSS PROFIT | $17.3K |
| R&D Expenses | $834.9K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $665.1K |
| SG&A Expenses | $665.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $402 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $402 |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $69.8K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $69.8K |
| Stock-Based Compensation | $240.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $12.0K |
| Change in Working Capital | -$143.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$7.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7.1K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$4.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10.9K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $251.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $9.1K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $26.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $319.9K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $598.7K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $1.2K |
| Additional Paid-In Capital | $15M |
| Retained Earnings | -$11M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$3M |