| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $18M | $21M | -39.5% | -50.0% |
| Op. Income | -$18M | -$19M | -$28M | 6.9% | 37.3% |
| Gross Margin | 79.0% | 24.1% | 75.0% | 54.9pp | 4.0pp |
| Net Margin | -187.2% | -98.8% | -127.8% | -88.4pp | -59.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.15 | $-0.13 | $-0.80 | -15.4% | 81.3% |
| Free Cash Flow | -$24M | -$4M | — | -452.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | -$18M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$20M |
| D&A | $406.0K |
| EBIT | -$18M |
| EBITDA | -$17M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$20M |
| Depreciation & Amortization | $406.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $162.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$23M |
| Capital Expenditure | -$575.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$118.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$118.0K |
| FREE CASH FLOW | -$24M |
| Net Change in Cash | -$14M |