| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $37M | $11M | $23M | 245.5% | 59.8% |
| Op. Income | -$2M | -$18M | -$6M | 88.8% | 67.6% |
| Gross Margin | 76.1% | 79.0% | 74.4% | -2.9pp | 1.7pp |
| Net Margin | -8.5% | -187.2% | -23.1% | 178.7pp | 14.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.15 | $-0.16 | 86.3% | 87.2% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$24M | — | 95.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$253.0K |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $478.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $478.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $701.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$334.0K |
| Capital Expenditure | -$736.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$76M |
| Sales/Maturities of Investments | $20M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$56M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $644.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $644.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$56M |