| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $18M | $20M | $15M | -13.2% | 17.6% |
| Op. Income | -$19M | -$22M | -$4M | 13.3% | -352.3% |
| Gross Margin | 24.1% | 71.9% | 72.0% | -47.8pp | -47.9pp |
| Net Margin | -98.8% | -98.7% | -37.1% | -0.1pp | -61.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.59 | $-0.16 | 78.0% | 18.8% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | -$19M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | $123.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$17M |
| D&A | $357.0K |
| EBIT | -$19M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $357.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$439.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$22M |
| Sales/Maturities of Investments | $58M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $35M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $31.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $31.0K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | $32M |