| Metric | Q2 2014 | Q1 2014 | Q2 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | — | $7M | — | 11.9% |
| Op. Income | $2M | — | $1M | — | 56.6% |
| Gross Margin | 37.2% | — | 31.3% | — | 5.8pp |
| Net Margin | 20.5% | — | 15.3% | — | 5.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.34 | — | $0.89 | — | 50.6% |
| Free Cash Flow | -$3M | — | $2M | — | -227.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $21.6K |
| Selling & Marketing | $500.0K |
| General & Administrative | $16.2K |
| SG&A Expenses | $516.2K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $646.6K |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $22.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $631.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $202.1K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $21.6K |
| Selling & Marketing | $500.0K |
| General & Administrative | $16.2K |
| SG&A Expenses | $516.2K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $646.6K |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $22.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $631.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $202.1K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $202.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$354.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $322.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32.1K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $137.1K |