| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $439.5K | $694.6K | — | -36.7% | — |
| Op. Income | -$285.0K | -$37.6K | — | -658.1% | — |
| Gross Margin | -0.1% | -5.4% | — | 5.3pp | — |
| Net Margin | -52.2% | -4.1% | — | -48.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.00 | — | -711.5% | — |
| Free Cash Flow | -$291.4K | -$74.9K | — | -289.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $439.5K |
| Cost of Revenue | $439.8K |
| GROSS PROFIT | -$310 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $240.7K |
| SG&A Expenses | $240.7K |
| Other Expenses | $44.1K |
| Operating Expenses | $284.7K |
| Cost & Expenses | $724.5K |
| OPERATING INCOME | -$285.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7.6K |
| Other Income/Expenses | -$1.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$286.3K |
| Income Tax Expense | -$57.1K |
| Net Income from Continuing Ops | -$229.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$229.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$229.2K |
| D&A | $44.1K |
| EBIT | -$285.0K |
| EBITDA | -$241.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$229.2K |
| Depreciation & Amortization | $44.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$31.1K |
| Change in Working Capital | $7.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$209.1K |
| Capital Expenditure | -$82.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$82.3K |
| Net Debt Issuance | -$17.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $70.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $52.1K |
| FREE CASH FLOW | -$291.4K |
| Net Change in Cash | -$239.3K |