| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $601.8K | $439.5K | — | 36.9% | — |
| Op. Income | -$366.4K | -$285.0K | — | -28.5% | — |
| Gross Margin | -0.3% | -0.1% | — | -0.2pp | — |
| Net Margin | -53.7% | -52.2% | — | -1.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $-0.02 | — | -40.8% | — |
| Free Cash Flow | -$118.1K | -$291.4K | — | 59.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $601.8K |
| Cost of Revenue | $603.6K |
| GROSS PROFIT | -$1.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $364.6K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $364.6K |
| Cost & Expenses | $968.2K |
| OPERATING INCOME | -$366.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8.6K |
| Other Income/Expenses | -$949 |
| INCOME BEFORE TAX | -$367.3K |
| Income Tax Expense | -$44.1K |
| Net Income from Continuing Ops | -$323.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$323.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$323.2K |
| D&A | $45.0K |
| EBIT | -$358.8K |
| EBITDA | -$313.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$323.2K |
| Depreciation & Amortization | $45.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$10.0K |
| Change in Working Capital | $237.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$50.4K |
| Capital Expenditure | -$67.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$67.7K |
| Net Debt Issuance | $351.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$55.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $296.2K |
| FREE CASH FLOW | -$118.1K |
| Net Change in Cash | $646.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $646.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $36.3K |
| Inventory | $55.7K |
| Other Current Assets | $253.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $991.4K |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $236.1K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $329.7K |
| Short-Term Debt | $136.0K |
| Deferred Revenue | $158.4K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $649.3K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $48.2K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $838.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $10.9K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$838.5K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | -$18.2K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $502.3K |