| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $39M | $38M | $38M | 1.8% | 0.5% |
| Op. Income | -$63M | -$62M | -$41M | -2.4% | -52.8% |
| Gross Margin | 65.8% | 62.2% | 74.0% | 3.7pp | -8.2pp |
| Net Margin | -162.6% | -161.7% | -105.7% | -0.9pp | -56.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | $-0.43 | $-0.29 | -2.3% | -51.7% |
| Free Cash Flow | -$68M | -$63M | -$74M | -7.1% | 8.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $38M |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $419.0K |
| Operating Expenses | $88M |
| Cost & Expenses | $102M |
| OPERATING INCOME | -$63M |
| Interest Income | $271.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $271.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$63M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$63M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$63M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$63M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$63M |
| EBITDA | -$58M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$63M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $14M |
| Change in Working Capital | -$22M |
| OPERATING CASH FLOW | -$64M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$60M |
| Sales/Maturities of Investments | $101M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $38M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$68M |
| Net Change in Cash | -$24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $115M |
| Short-Term Investments | $249M |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $21M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $419M |
| PP&E (Net) | $172M |
| Goodwill | $119M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $137M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $439M |
| TOTAL ASSETS | $858M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $84M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $115M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $85M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $190M |
| TOTAL LIABILITIES | $305M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$782M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $553M |
| Minority Interest | $50.0K |
| TOTAL EQUITY | $553M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $858M |
| Total Debt | $114M |
| Net Debt | -$1M |