| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $44M | $39M | $39M | 13.1% | 13.4% |
| Op. Income | -$53M | -$63M | -$50M | 16.8% | -5.5% |
| Gross Margin | 69.7% | 65.8% | 72.0% | 3.9pp | -2.3pp |
| Net Margin | -119.2% | -162.6% | -128.0% | 43.4pp | 8.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.36 | $-0.44 | $-0.35 | 18.2% | -2.9% |
| Free Cash Flow | -$52M | -$68M | -$59M | 22.5% | 11.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $44M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $37M |
| Selling & Marketing | $24M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $45M |
| Other Expenses | $423.0K |
| Operating Expenses | $83M |
| Cost & Expenses | $96M |
| OPERATING INCOME | -$53M |
| Interest Income | $418.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $418.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$52M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$52M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$52M |
| EBITDA | -$47M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$52M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $17M |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | -$47M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$25M |
| Sales/Maturities of Investments | $35M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$52M |
| Net Change in Cash | -$38M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76M |
| Short-Term Investments | $307M |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $19M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $439M |
| PP&E (Net) | $171M |
| Goodwill | $119M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $67M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $368M |
| TOTAL ASSETS | $807M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $81M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $111M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $74M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $177M |
| TOTAL LIABILITIES | $288M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | -$834M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $518M |
| Minority Interest | $12.0K |
| TOTAL EQUITY | $518M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $807M |
| Total Debt | $111M |
| Net Debt | $35M |