| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $185M | — | $154M | — | 20.1% |
| Op. Income | -$200M | — | -$209M | — | 4.2% |
| Gross Margin | 68.7% | — | 68.1% | — | 0.7pp |
| Net Margin | -108.0% | — | -134.3% | — | 26.3pp |
| EPS (Diluted) | $-1.00 | — | $-1.46 | — | 31.5% |
| Free Cash Flow | -$200M | — | -$254M | — | 21.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $185M |
| Cost of Revenue | $58M |
| GROSS PROFIT | $127M |
| R&D Expenses | $142M |
| Selling & Marketing | $96M |
| General & Administrative | $89M |
| SG&A Expenses | $184M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $328M |
| Cost & Expenses | $385M |
| OPERATING INCOME | -$200M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$182.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$200M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$200M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$200M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$200M |
| D&A | $21M |
| EBIT | -$196M |
| EBITDA | -$175M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$200M |
| Depreciation & Amortization | $28M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $60M |
| Change in Working Capital | -$72M |
| OPERATING CASH FLOW | -$184M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$279M |
| Sales/Maturities of Investments | $298M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $124M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $132M |
| FREE CASH FLOW | -$200M |
| Net Change in Cash | -$49M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $90M |
| Short-Term Investments | $408M |
| Net Receivables | $40M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $562M |
| PP&E (Net) | $164M |
| Goodwill | $119M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $294M |
| TOTAL ASSETS | $857M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $64M |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $110M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $59M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $125M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $283M |
| TOTAL LIABILITIES | $393M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | -$919M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $464M |
| Minority Interest | -$67.0K |
| TOTAL EQUITY | $464M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $857M |
| Total Debt | $108M |
| Net Debt | $18M |