| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$122M | -$121M | -$46M | -0.7% | -164.3% |
| EPS (Diluted) | $-0.29 | $-0.32 | $-0.19 | 9.4% | -52.6% |
| Free Cash Flow | -$117M | -$101M | -$83M | -15.2% | -41.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $90M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $122M |
| Cost & Expenses | $122M |
| OPERATING INCOME | -$122M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$115M |
| Income Tax Expense | $100.0K |
| NET INCOME | -$115M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$122M |
| EBITDA | -$119M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$115M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $21M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $600.0K |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$97M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$20M |
| Net Debt Issuance | $32M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | $258M |
| FREE CASH FLOW | -$117M |
| Net Change in Cash | $141M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $502M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $523M |
| PP&E (Net) | $121M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $400.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $129M |
| TOTAL ASSETS | $652M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $24M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $87M |
| Long-Term Debt | $64M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $97M |
| TOTAL LIABILITIES | $184M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $2.0B |
| Retained Earnings | -$1.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$100.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $468M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $468M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $652M |
| Total Debt | $79M |
| Net Debt | -$423M |