| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$121M | -$142M | -$181M | 14.8% | 33.2% |
| EPS (Diluted) | $-0.32 | $-0.36 | $-0.73 | 11.1% | 56.2% |
| Free Cash Flow | -$101M | -$104M | -$65M | 2.3% | -55.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | -$3M |
| R&D Expenses | $88M |
| Selling & Marketing | -$500.0K |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $119M |
| Cost & Expenses | $121M |
| OPERATING INCOME | -$121M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $14M |
| INCOME BEFORE TAX | -$107M |
| Income Tax Expense | $100.0K |
| NET INCOME | -$107M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$121M |
| EBITDA | -$119M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$107M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $23M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$81M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21M |
| Net Debt Issuance | $15M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $56M |
| FREE CASH FLOW | -$101M |
| Net Change in Cash | -$45M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $360M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $375M |
| PP&E (Net) | $101M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $400.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $109M |
| TOTAL ASSETS | $484M |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $84M |
| Long-Term Debt | $33M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $66M |
| TOTAL LIABILITIES | $150M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | -$1.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$100.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $334M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $334M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $484M |
| Total Debt | $48M |
| Net Debt | -$313M |